Zadzwoń: 797 992 957 | Napisz: pawel.wiecek@polidmex.pl
Chcesz wynająć swoje mieszkanie, ale zastanawiasz się, jak to zrobić korzystnie i bezpiecznie? Masz wątpliwości, gdzie szukać odpowiednich najemców i jak przygotować umowę najmu?
Najważniejsze, aby rozsądnie podejść do swoich oczekiwań i ocenić potencjalne zainteresowanie daną nieruchomością. Nawet najlepsza lokalizacja nie zrekompensuje zapuszczonego mieszkania z odpadającymi w łazience kafelkami. Z drugiej strony, nowocześnie urządzony, elegancki apartament na obrzeżach miasta, również nie będzie atrakcyjny dla tych, którym zależy na szybkiej komunikacji z centrum.
Jak znaleźć najemców? Obecnie najłatwiej i najszybciej – w internecie. Jest wiele portali, na których można zamieścić ogłoszenie. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie studentom, warto też rozwiesić ogłoszenia w okolicach uczelni, bibliotek, itp. Pamiętaj, aby ogłoszenie było krótkie i zawierało najważniejsze informacje na temat oferowanego lokalu oraz Twoje dane kontaktowe.
Jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia, pamiętaj o tym, aby odpowiadając na ofertę dopytać o wszystkie interesujące Cię szczegóły, np. czy czynsz administracyjny jest już w cenie wynajmu, czy mieszkanie jest umeblowane, co z dostępem do Internetu/telewizji kablowej, itp. Przy oglądaniu mieszkania zwróć uwagę na stan urządzeń elektrycznych (pralka, lodówka, itp.) upewnij się, kto będzie odpowiedzialny za ich ewentualną naprawę czy wymianę. Słowem postaraj się nie pozostawiać niczego domysłom czy do załatwienia później!
Kiedy już znajdziesz odpowiednie mieszkanie/właściwego najemcę, koniecznie podpisz umowę! Tylko w taki sposób można właściwie zabezpieczyć interesy obu stron. Zapiszcie w umowie wszystko, co istotne – czego dokładnie umowa dotyczy, na jaki okres została zawarta, jaka jest wysokość czynszu, jakie są prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy, itp. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi zniszczeniami w wynajmowanym lokalu warto, dodatkowo, szczegółowo opisać jego stan faktyczny (stan ogólny, meble, sprzęty, itp.) a nawet przygotować dokumentację zdjęciową. Obu stronom pomoże to uniknąć sytuacji spornych chociażby przy rozliczaniu kaucji na koniec okresu najmu.
Szczegółowe relacje pomiędzy wynajmującym i najemcą reguluje ustawa 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.
Przez wszystkie etapy wynajmowania mieszkania można przejść oczywiście samodzielnie, ale również, oszczędzając swój czas i stawiając na bezpieczeństwo transakcji, można powierzyć to zadanie doświadczonemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami.
Powodzenia!