Zadzwoń: 797 992 957 | Napisz: pawel.wiecek@polidmex.pl
Sprzedaż nieruchomości w obecnej sytuacji rynkowej to przedsięwzięcie niełatwe, szczególnie, jeżeli chcemy sprzedać ją szybko i uzyskać stosunkowo wysoką cenę. Jak korzystnie, szybko i bezpiecznie sprzedać dom lub mieszkanie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!
Przed rozpoczęciem sprzedaży koniecznie uregulujsytuację prawną nieruchomości. Im jest bardziej skomplikowana, tym mniej atrakcyjna dla potencjalnych kupujących. Zadbaj o wprowadzenie odpowiednich zapisów w księdze wieczystej – jeśli spłaciłeś kredyt, wykreśl hipotekę, jeśli otrzymałeś nieruchomość w spadku, jak najszybciej przeprowadź postępowanie spadkowe, itp. W sytuacjach nietypowych, warto skorzystać z porady specjalistów – prawnika, doradcy podatkowego.
Kiedy masz to już z głowy, przyjrzyj się dokładnie swojej nieruchomości. Postaraj się patrzeć oczami potencjalnego kupca. Co jest najbardziej zauważalne, jakie są jej mocne i słabe strony, co może pozytywnie, a co negatywnie wpłynąć na decyzję o zakupie. Zrób, co możliwe, aby wyeksponować atuty! Przede wszystkim zadbaj o przestrzeń i czystość. Wynieś z mieszkania wszystkie niepotrzebne sprzęty, dokładnie posprzątaj, umyj okna, przewietrz. Jeśli to konieczne, możesz też zrobić mały remont – pomaluj ściany, napraw uszkodzone futryny, wymień pęknięte lustro w łazience. Z pewnością będzie Cię to kosztowało mniej niż ewentualna obniżka ceny, której za mieszkanie do remontu mogą oczekiwać kupujący. Chodzi przecież o to, aby sprzedać mieszkanie jak najszybciej i jak najkorzystniej.
Po takim przygotowaniu czas na zdjęcia. Pamiętaj, aby robić je w słoneczny dzień, wtedy wnętrza prezentują się najlepiej. Staraj się też pokazywać na nich jak największe przestrzenie i nie „ucinać” ważnych elementów mieszkania. Dbaj o to, aby na zdjęciach nie było niepotrzebnych przedmiotów czy sprzętów – suszące się w łazience pranie, gazety rozrzucone na stoliku w salonie czy piętrzące się w zlewie naczynia skutecznie odstraszają nawet od najładniejszego mieszkania!
Zanim wrzucisz ogłoszenie o sprzedaży na popularne portale, poświęć dłuższą chwilę na przemyślenie opisu swojej nieruchomości. Powinien być dość zwięzły, ale jednocześnie konkretny i przedstawiający wszystkie najważniejsze cechy mieszkania czy domu – metraż, ilość pokoi, lokalizacja, itp. Wyeksponuj przy tym to, co jest największym atutem. Jeśli są jakieś wady czy niedogodności, np. brak windy czy garażu również należy o nich wspomnieć, ale krótko.
Gdzie zamieścić ogłoszenie? Najlepiej w internecie – to obecnie podstawowe źródło, z którego korzystają osoby zainteresowane zakupem nieruchomości. Skup się na kilku na najpopularniejszych portalach ofertowych. Nie ma sensu reklamować się „wszędzie”, bo wtedy będzie Ci trudno nad takim ogłoszeniem zapanować i wprowadzać w nim konieczne zmiany. Po zamieszczeniu ogłoszenia, sprawdzaj jego skuteczność. Jeśli okaże się, że liczba odsłon jest niewielka, może trzeba np. zmienić główne zdjęcie czy na jakiś czas wyróżnić ofertę. Jeśli jest wiele odsłon, ale kupujący do Ciebie nie dzwonią, przyjrzyj się ogłoszeniu – może trzeba zmodyfikować treść, a może pomyśleć o zmianie ceny.
Kiedy umówisz się na oglądanie mieszkania z potencjalnym kupcem, postaraj się, aby przebiegło ono w spokojnej, niczym nie zakłóconej atmosferze. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, w którym obecnie mieszkasz, zorganizuj to najlepiej tak, aby nikogo, poza Tobą nie było wówczas w domu. Chodzi o to, aby oglądający mieli okazję poczuć swobodnie, jak u siebie. Biegające wokół dzieci czy psy skutecznie to uniemożliwią. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, w którym nikt aktualnie nie mieszka, przyjdź chwilę wcześniej, otwórz okna, sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Nie pozwól, aby klienci na Ciebie czekali.
Na negocjacje cenowe również przygotuj się odpowiednio wcześniej. Zastanów się, jaką najniższą cenę jesteś w stanie zaakceptować za swoją nieruchomość. Nie ma sensu upierać się przy cenie wyjściowej, bo czasem nawet niewielka obniżka może zdecydować o transakcji. Pomyśl też, co z wyposażenia czy umeblowania możesz w mieszkaniu zostawić. Być może oryginalna kanapa czy szafa nie będą pasowały do Twojego nowego mieszkania (domu), a dla zainteresowanego nimi kupującego mogą być ostatecznym argumentem za podpisaniem umowy :-).
Kiedy już dojdziecie do porozumienia, doprowadź do jak najszybszego podpisania umowy przedwstępneji wpłacenia zadatku. Pamiętaj, aby umowę podpisać u notariusza (notariusza ma prawo wybrać kupujący). Kiedy tylko otrzymasz jego dane, skontaktuj się z nim i przekaż wszystkie niezbędne dokumenty nieruchomości. Po ich sprawdzeniu można się już umówić na podpisanie ostatecznej umowy.
Wszystkie te kroki możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą doświadczonego pośrednika. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, przeczytaj koniecznie, o czym warto wiedzieć, zanim nawiążesz współpracę z pośrednikiem.