Zadzwoń: 797 992 957 | Napisz: pawel.wiecek@polidmex.pl
Niezależnie od tego, czy kupujesz, sprzedajesz czy wynajmujesz mieszkanie, możesz skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jak to jednak zrobić korzystnie i bezpiecznie? Jak nie dać się oszukać i o czym warto pamiętać? No i w końcu, czy zdecydować się na umowę otwartą czy może umowę na wyłączność?
Sprawdź biuro nieruchomości!
Przede wszystkim upewnij się, że masz do czynienia z profesjonalnym biurem nieruchomości, a nie pseudo agencją! Co prawda, od stycznia 2014 roku zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami został uwolniony i osoba, która go wykonuje nie potrzebuje już oficjalnej licencji, jednak warto sprawdzić, czy dane biuro ma w swych szeregach doświadczonych, licencjonowanych specjalistów. Pamiętaj również, że niezależnie od zmiany przepisów pośrednicy mają obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo, warto sprawdzić, czy pośrednik jest zrzeszony w organizacjach branżowych, np. regionalnych stowarzyszeniach pośredników w obrocie nieruchomościami. Nie jest to obowiązkowe, ale z pewnością dodaje wiarygodności. Poza tym mamy przecież Internet – obejrzyj stronę internetową danego biura, zobacz, jak prezentują swoje oferty, poczytaj opinie na forach! I jeszcze jedno: absolutnie nie zgadzaj się na żadne płatności przed finalizacją transakcji, na którą podpisujesz umowę. Uczciwy pośrednik nigdy nie żąda pieniędzy przed wykonaniem swojej pracy! Jeśli dzieje się inaczej, najlepiej od razu poszukaj innego agenta…
Umowa otwarta…
Wszystko sprawdzone, decyzja podjęta, przyszedł czas na podpisanie umowy. Możliwości są dwie – umowa otwarta lub umowa na wyłączność. Otwarta, jak sama nazwa wskazuje jest umową, którą sprzedający lub wynajmujący nieruchomość może podpisać z wieloma różnymi biurami nieruchomości, a co za tym idzie, jego oferta znajdzie się w bazach danych wszystkich tych biur. Teoretycznie przekazanie oferty jak największej ilości pośredników powinno znacznie zwiększyć szansę na szybką sprzedaż czy wynajem, ale czy na pewno tak jest? Nieruchomość z umowy ogólnej rzadko kiedy prezentowana jest inaczej w formie standardowej prezentacji na popularnych portalach ofertowych. Nie jest wyróżniona, nie pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania. Poza tym warto wziąć pod uwagę również to, że w przypadku umowy otwartej, zawartej z wieloma biurami pośrednictwa, za każdym razem, kiedy zechcemy coś zmienić w naszej ofercie trzeba się będzie z każdym z tych biur oddzielnie skontaktować i poprosić o wprowadzenie zmian. Podobnie w przypadku umawiania wizyt potencjalnych kupujących lub najemców – czasem trudno sensownie skoordynować wizyty klientów poszczególnych biur, co dla właściciela może oznaczać po prostu stratę czasu.
…czy umowa na wyłączność?
Co daje umowa na wyłączność? Przede wszystkim komfort i wygodę bo wszystkie sprawy, związane z ofertą i transakcją załatwiasz z jednym, wybranym przez Ciebie pośrednikiem, który dba, przede wszystkim, o Twoje interesy! Sprawdzi, jak wygląda sytuacja prawna Twojej nieruchomości (dokumenty) i w przypadku jakichkolwiek problemów, będzie służył pomocą. Dokładnie obejrzy również samą nieruchomość, zrobi jej profesjonalne zdjęcia i stworzy atrakcyjny opis oferty. Następnie Twoje ogłoszenie trafi do systemu MLS (z ang. Multiple Listing System; system wymiany ofert i współpracy pomiędzy agencjami nieruchomości) oraz zostanie zamieszczone na popularnych portalach ofertowych – na wielu w formie prezentacji wyróżnionych i prezentacji premium. W zależności od potrzeb, agent będzie na bieżąco administrował informacjami na portalach. Co bardzo ważne, przy umowie na wyłączność, agencja nieruchomości może całkowicie przejąć prezentowanie nieruchomości potencjalnym klientom. Jeśli nieruchomość nie jest zamieszkała, warto po prostu przekazać pośrednikowi klucze i przestać się martwić o to, kiedy i w jakich godzinach będzie można pokazać dom czy mieszkanie. Po każdej wizycie, pośrednik przekaże pełną informację na temat uwag klientów, co wskaże odpowiedni kierunek ewentualnej modyfikacji oferty. Kiedy nadejdzie czas realizacji transakcji możesz być pewien, że pośrednik pomoże Ci w negocjacjach, doradzi w kwestii zapisów w umowie, a także, w przypadku sprzedaży nieruchomości, przygotuje wszystkie dokumenty, niezbędne do podpisania umowy u notariusza. Będzie również obecny przy przekazaniu nieruchomości nowemu właścicielowi lub najemcy. Wszystko w trosce o Twój czas, komfort i bezpieczeństwo!